Snaha Cvičebnice On Line je taková, aby se do políček napiš psalo jen to, co má logiku. Cvičebnice On Line nekontroluje, zda umíte psát na klávesnici, ale zda máte znalosti.

Nicméně v cizích jazycích se speciálním znakům nevyhneme. Zde je pár rad, jak speciální znaky napsat:

Přehlásky – přehlasované  ä, ö, ü , Ä, Ö, Ü

Přehlásky se píší jako naše české čárky nebo háčky. Stisknete klávesu s přehláskou. Počítač si do paměti připraví přehlásku do paměti a po napsání písmene se nad písmeno přehláska přidá. Písmeno můžete napsat malé nebo velké. Klávesa s přehláskou se nachází na české klávesnici v okolí klávesy Enter.

Ještě jednou postup:
1. Stisknu klávesu s přehláskou.
2. Napíši písmeno, které mám mít přehlásku a přehláska se sama nad písmeno zobrazí.

Ostré s, scharfes ß

Rozhodli jsme se, že budeme psát ostré s jako ostré ß. Jak se píše:

Nejjednodušší je pomocí pravého ALT GR a klávesy s apostrofem vedle klávesy Enter.

Zde je důležité si uvědomit, že je rozdíl mezi pravým a levým ALT. Nutné je použít pravý ALT a klávesu s apostrofy. Dvojkombinace kláves se píše tak, že jednu klávesu stisknu a na druhou kliknu – jednou jí zmáčknu a hned pustím.

Apostrof v anglických slovech

Apostrof se zapisuje pomocí SHIFT + klávesa pro přehlásku. Držím SHIFT na klávesnici a při stlačeném SHIFTu stisknu klávesu pro přehlásku. Pustím Alt a napíše se správný apostrof.

Zavináč, @

Zavináč předpokládám, že všichni dobře znají, ale přeci jen zde uvedu návod.

Nejjednodušší je pravý ALT a malé „v“.

Přepínání anglické a české klávesnice

Všichni asi ví, že na klávesnici jsou 4 popisy. Rozděleny na popis vlevo, vpravo, nahoře a dole.

Vlevo a vpravo se dělí rozložení klávesnice. Jedno rozložení je anglické a rozložení je jazyk státu, do kterého se klávesnice dodává. V našem případě čeština. Podle popisu na klávese poznáte, která polovina je která. Dolní a horní popis je podle toho, zda píše se SHIFTem nebo zapnutým CAPS LOCK nebo bez těchto kláves.

Klávesnice AN/CZ se přepíná kombinací kláves levý ALT a Shift nebo pomocí kliknutí levým tlačítkem myši na ukazatel zapnutého typu klávesnice. Ukazatel je vpravo dole na liště vedle ukazatele hodin.

Pokud na ukazatel klikneme, dá nám na výběr z instalovaných klávesnic.

Vybereme příslušnou klávesnici.